شناخت معنا گرا

آنچه علم می نامیم حاصل شناخت شی گراست. کاری که علم می کند قبل از هر چیزی گرفتن جان موضوع شناخت است. علم با موضوع شناخت مانند شی بی جان برخورد می کند. درست تر بود که به مراحل شناخت شی گرا کشتن را نیز اضافه می کردم. علم نوعی کالبد شکافی است. ابتدا می کشد بعد اجزاء را شناسایی می کند، مقایسه می کند و بعد نامی برایش اختیار می کند. حال اگر بخواهیم برای شناخت چیزی که زندگی، معنا، معنویت و ... نام گرفته از علم استفاده کنیم به این می ماند که بخواهیم با تفنگ، گنجشکی زنده شکار کنیم. این ابزار (علم) از رسیدن به چنین نتیجه ای ناتوان است. علم حتی نمی تواند بگوید که آیا اساسا معنایی برای شناخت وجود دارد یا خیر؟ کاری که علم کرده تنها کم کردن مواردی است که در آن می شد سراغی از معنا گرفت. عشق را با دقت به شهوت جنسی تفسیر می کند. محبت را با دقت به نمودی از هویت فکری تفسیر می کند. از علم نمی توان انتظاری جز این داشت.نتیجه حتمی حاکمیت علم، پوچگراییست.

/ 31 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يه بنده خدا

حداقل متدلوژی ابن‌سينا موضوع تز من بوده و بخشی از اون ارتباط تفکرات ابن‌سينا با دين هست . ابن سينا فارغ از تفکرات فلسفيش که لبريز از معارف دينی هست . آثار مستقل ديگه‌ای درباره بعضی از اجزا دين داره . فلسفه نبوت ابن‌سينا رو مطالعه کن . يا اصلا يه چيز که کاملا مربوط به اين مطالب هست. ابن‌سينا ادراکات بشری رو به چند دسته تقسيم می‌کنه که اعلی‌ترين اون‌ها رو قوه قدسی می‌دونه .

يه بنده خدا

خود شما دقت کن . ببين اين اختراعات و اکتشافات چه‌جوری به ذهن مخترعين رسيده . به قول يک دانشمند غربی دنيای علم وابسته به لحظه‌هاست و نه فقط تفکرات . شما نگاه کن ببين خيلی‌ها روی جاذبه زمين کار کرده بودن ولی جه‌طور شد که به ذهن برادر نيوتن رسيد.يا خيلی از مکشوفات و مخترعات ديگه. به بيان ديگه ساز و کار ذهن هم مشخص نيست.

يه بنده خدا

حتی عقل هم هنوز تعريف مشخصی نداره . يه مطلبی پايين اومده خيلی قشنگه : علم رازآلودگی و تقدس رو از بين می‌بره . بله اين درسته که علم رازآلودگی و تقدس اون چيزهايی که نه راز هستن و نه مقدس رو از بين می‌بره (که البته اين فقط علم هست تازه علوم به معنای sience و نه عقل). علم اصلا همون طور که قبلا هم گفتن به بعضی حیطه ها اصلا ورودی نداره . مثل محبت مثل عشق و....... شاید تحلیل‌های باشه که منشا اونا رو چیزی مادی بدونه (که اون هم مورد قبول جامع علما نیست) ولی خود اون حالت چی‌میشه .

يه بنده خدا

تازه فرق هست بین راز و تخیل و اوهام . دراین رابطه مطلبی از مارسل هست که این جا میارمش. تمام این حرف‌هایی که زدم عقل رو نفی نمی‌کنه و یا تعطیل و یا این که حیطه عقل رو کوچک . بلکه این موارد سبب میشه که ما علم و یا عقل رو (البته به معنای عقل محاسبه‌گر) جایگاهش مشخص بشه .

يه بنده خدا

گابریل مارسل:(البته نقل به مضمون) اشتباه فاحشی است که گمان کنیم امور راز‌آمیز با امور ناشناخته و ناشناختنی یکی است. باور به امور راز آمیز . خردستیز یا خیالپردازی نیست. به همان اندازه که به نفوذ رازآمیز نفس و بدن . خود و جهان . شخص و شخص . مومن و خدا در یکدیگر اذعان آوریم مشارکت خود را در ارتباطاتی که معنای حیات انسانی را واضح و روشن می‌سازند ژرفتر کرده‌ایم . راز همان معرفت (دقت داشته باش میگه معرفت) و اشراقی است که در هر مشارکتی هست .

يه بنده خدا

گابریل مارسل:(نقل به اصل مطلب) فلسفه عینی و ملموس کار خود را نه با قطعیت تفکر بلکه با تجربه وجود بی‌واسطه می‌آغازد . وجود مقدم است بر معرفت حصولی به وجود(فکر می‌کنم اینو توضیح دادم) چون ما به همان اندازه که می‌توانیم اقامه برهان کینم بر این که در جهان وجود داریم به همان اندازه دراین مطلب می‌توان شک داشت(به عنوان مثال شما ناظر جان چه جوری می‌تونی ثابت کی که یک دقیقه قبل وجود داشت اونم با اون استدلالی که منظورته) اطمینان به وجود خودمان اطمینانی مفهومی ـ عقلانی نست . بلکه از سنخ احساس یا حس ظاهر است .

لوکال

علم، موضوع شناخت را به کل از معنا تهی می کند. هر کلی را با اجزا تجزيه می کند. اين که علم تقدس و راز آلودگی را از بين می برد به دليل همين خاصيت تجزيه کنندگيست. علم هيچ کل ای نمی شناست هر چه هست جزء است. علمی مانند زبان شناسی کاری به تقدس ندارد تنها به خشک کردن هر معنا و به اصطلاح کشتن معنا می پردازد.(هدف اصلی شناخت زبان است ولی می بینیم که واقعیت هر چیز در الفاظ قرار می گیرد و چطور دنیا از یک عالم معنی به یک دنیا کلمه و عبارت تبدیل می شود)

لوکال

اين که شما می گی علم تقدس چيزی رو از بين می برد که مقدس نيست اشتباه است چون علم قادر به درک اين نيست که چه چيز معنوی هست و چه چيز نيست. علم چيزی که به چنگ می آورد مرده است پس نمی تواند در مورد معنوی يا غير معنوی بودن آن سخنی بگويد/ نگاهی به نوشته های آقای مصفا بيندازيد تا ببينيد روانشناسی (هر چند ایشان می گویند که کاملا مخالف این علم هستند ولی عملا تمام صحبتهایی که می کنند در چارچوب زبانی این علم قرار می گیرد) چگونه به صورت علمی محبت و احساسات اينچنينی را تجزيه تحليل کرده و به هيچ و پوچ بدل می سازند.

يه بنده خدا

درسته دوست عزيز اين مطالبی که شما گفتيد صحيح هست . اما ببينيد علاوه بر اين خاصيت علم يک خاصيت ديگه هم داره . علم سبب شناخت مسببات و يا علل هم ميشه که اون‌ها رو در بسياری از موارد ما بهشون رنگ تقدس و ماورايی داده بوديم . يه نگاه به موارد متعدد پرستش انسان‌ها بنداز . اون‌ها خورشيد رو می‌پرستيدن يا رعد و برق رو يا اصلا يه نگاه به اين اله‌های يونانی بنداز . اين درست که علم قادر نيست تشخيص بده که چه چيز معنوی هست و يا نه (البته بايد ديد منظور از علم چيه) ولی ميتونه مسببات خيلی چيزها که ما صورتی ماورايی بهشون داده بوديم رو تشخيص بده . اتفاقا گابريل مارسل هم يه مطلبی در همين مورد داره . اين که من خيلی از اين شخص مطلب می‌گم هم به خاطر بيان زيبا و البته عميقشه و هم اين که اين کتاب رو فعلا در دست مطالعه دارم .

يه بنده خدا

پيروزی لبنان بر تمامی ابناء بشر به خصوص آزادگان سراسر دنيا مبارک باد . اين است ایمان حقیقی . پيروزی گروهی کوچک بر ارتشی بزرگ (چهارمين ارتش منظم دنيا و مسلح‌ترين ) اين است وعده الهی . ان تنصرالله ينصرکم و يثبت اقدامکم .