هزار پای نحيف

به حضور، به هزار ارزشی که باورم نشد، به هيچ ،قسم
اگر می دانستم برای رسيدن به مفهوم زندگی پايی لازم نيست، پاهايم را می بريدم.(هرگز قسم نخورده ام، اين يکی را هم تو باور مکن، جانم را در بند اين قسم نيز نخواهی يافت)
من از تبار هزار پايان نيستم که رويش پای ديگرم را جشن بگيرم و نعره های مستانه سر دهم
من با دو پا بسی سبکبار ترم از آنها با هزار پا
همواره خواهان آن اند که بزرگترين بارها را بر دوش کشند. و چه آسان خم می شوند. آنها در باغ زندگی توان برداشتن حتی يک قدم را ندارند، چه رسد به حمل بار های سترگ، آرزويشان را براورده خواهم ساخت. مشغولشان می کنم، چه فرقی می کند به حالشان؟!خوشبخت می شوند، آنها زير بارها پا می زايند
هزار پای نحيف که به زحمت ايستاده اند و از آن بد تر هر کدام خيال سفری مستقل در سر دارند. گويی هزار پاره اند.
من از تبار هزار پايان نيستم.
تمام عمر تنها يک چيز می خواستم: وجدانی آسوده
و تا حال تنها مانعم يک چيز بود: خدا، اين واژه ی خشک و پوسيده
گاهی با ترس از خودم می پرسم،به راستی چه چيز مرا باز خواهد داشت اگر بخواهم وحشيانه ترين گناهان را انجام دهم؟
با وجدانی آسوده پاسخ می دهم: هيچ!
شايد روزی گناه معنای آزردن داشت و اکنون هيچ! ديگر سوالم اين نيست که چرا دستانم گناه آلودند؟ وجدان های آسوده واژه گناه را نمی شناسند.
بايد بفهمم چگونه فريب می خورم؟ به راستی اولين فريب از چه روست؟
اگر تشنه نباشی با فريب سرابت چه کار؟
می خواهم بدانم آن تشنگی چه بود که من را غرق در سراب ها کرد؟ کودک به چه تشنه بود؟
شايد برای يافتن پاسخ اين پرسش بايد بارها کودک شوم
شايد از آن ابتدا ناقص الخلقه بوده ايم!
شايد کمال کودکی همان طفيلی است
می خواهم بدانم در پی کدام بالا رفتنی چنين فرو غلتيده ام؟
شايد اين هم آغاز سقوطی ديگر است. چه اهميتی دارد من که خدا ندارم!

/ 7 نظر / 4 بازدید
امين

پرسيده بودی حال خوب از نظر من چيه. من وقتی حال خوبی دارم که از اون کاری که کردم يا حتی کاری که نکردم احساس رضايت بکنم. حال خوب يعنی خوشحال باشم از اينکه جايی هستم يا جايی نيستم. يعنی از بودن و هستن خودم احساس رضايت و دلگرمی بکنم. احتمالا باز هم ابهاماتی داری. مثلا اينکه رضايت يعنی چی!؟ بعضی چيزا ديگه تعريف کردنی نيستن. چون بدون واسطه اونا رو تجربه ميکنيم. هرکسی درون خودش يه معنی برای رضايت ممکنه داشته باشه. شايد رضايت و حال خوب يه جورايی يه مفهوم داشته باشن. اما مفاهیم همیشه ثابت نیستن. ممکنه برای من رضایت امروز یه چیزی باشه و فردا یه چیز دیگه! ممکنه امروز از شاد کردن دیگران راضی بشم و فردا از گریاندن اونا! میفهمی منظورمو؟ مفاهیم مطلقی نیستن. همشون نسبی و تغییر پذیر هستن! در حال حاضر به قول تو همون آسودگی وجدان شاید معنای مناسبی برای حال خوب باشه. پاسخم قانع کننده بود؟

جواد

با پوزش از لوکال ممد شغال و شرکاء . با توجه به اینکه کامنتای منو فیلتر میکنین و یه طرفه به قاضی میرین ولی به اطلاتون برسونم خوشبختانه از برکت نحوه برخورد شغال و همپالگی هاو ا ستاد اعظمتون که ناشی از بی مایگی فطری و ذاتیتونه به هد فی که می خواسم رسیدم . برین تو لونتون تا می تونین دسه جمی زوزه بکشین . و بعد از زوزه هم بشینین دفتر پنجم مثنوی(حکایت اون لوطی رو)چن بار دیگه بخونین . زت چوق .

امين

درباره تخدير روانی و فريب بايد بگم که متاسفانه با نظرت موافق نيستم. من انقدر تاريک فکر نميکنم. من يه کمی به اين قضيه خوشبين تر هستم. فکر ميکنم خيلی بدبينانه و نااميدانه به اين موضوع نگاه ميکنی. فکر ميکنم حال خوب يه فريب نيست. يه واقعيته. گرچه ممکنه ماها تعريف جامع و مانعی ازش نداشته باشيم. اما حقيقت داره.

حميد

جوادي، خوب الحمدالله که به هدفی که ميخواسی رسيدی. خوش اومدی. شرت کم!

حميد

اينو يادم رف بنويسم: ممده بدجوری زمينتون زدا !!

محمد

محمد لوکال، هر ديدی يه بازديدی داره. يادداشتت رو که در وبلاگ من گذاشته بودی خوندم. ببین قربون اون عکس پشت کرکره‌ات بشم الهی، اولاْ در مورد استفاده از لحن خاص، برو یادداشتم رو که در وبلاگ آقای نوبادی نوشتم بخون. دوما در مورد اشتباهات واضح اوباش فرهنگی: نازنین، همین اشتباهات واضح اینگونه افراد بتنهایی معلوم میکنه که اینها اصولا چه تیپی هستند و نگرششون تو چه مایه‌هایی هست. سطحی بودن و به پوست‌ اندیشیدن. و همین موضوع تکلیف آدم رو حتی با بقیه نوشته‌هاشون، روشن می‌کنه. در ثانی، قبلا هم گفته‌ام: دراز کردن ادامه دارد! تمام نشده! به همشون سر فرصت خواهم رسید! (هرچند جا زنده‌اند و دیگه جرآت نوشتن نکرده‌اند!) اما اصلی‌ترین قسمت یادداشتت این بود که: ((ممل چیز هایی گفته بود که عده ای روشنگری نامیدند چرا از آنها چیزی نگفتی؟)) محمد لوکال، بابا از تو بعیده همچین چیزی بنویسی! این جمله‌ات یعنی خودباختگی به اتوریتهء ((عده‌ای))! مگه هرچیزی که عده‌ای گفته‌اند می‌تواند ملاک اصالت و پرمحتوی بودن باشه؟! تازه از این هم گذشته، یه لطفی بکن و برای من دقیقاْ بنویس این چیزها که میگی ((روشنگری)) هستند، چی هستند

محمد

من منتظر هستم دقيقاْ شما بفرمايی اين ((روشنگری))ها کدام است. تا يه راست برويم سراغ ((روشنگری)) يا علی!