اراده

چرا انسان کاری را که می داند درست است، انجام نمی دهد؟ و آن فعلی را بر می گزیند که بر نادرست بودن آن واقف است؟ (این ممکن است فعلی منفی نیز باشد یعنی چرا انسان کاری را که می داند نباید انجام دهد انجام می دهد؟)

این پرسش بی گمان عمیق ترین، مهمترین و وجودی ترین پرسشی بود که در طول ٢٧ سال عمرم از خود پرسیدم و با عمق جانم هر روز به آن فکر کرده ام، به طوری که بسیاری دیگر از پرسشهای زندگی ام به شکلی تکرار همین پرسش بوده اند، برای مثال به پرسشهای زیر دقت کنید:

چرا تماشای فیلم یا انجام بازی برای انسانها نسبت به انجام کار در دنیای واقعی جذابیت بیشتری دارد؟

یا خواندن خبر یا هر کار بیهوده دیگری که نتیجه مفیدی در زندگی ندارد؟

چرا با اشتیاق مشغول این کار ها می شویم (با این که از ما انرژی هم می گیرد) ولی مشغول کاری که باید انجام دهیم یعنی کاری که ما را در زندگی موفقتر می کند نمی شویم؟

در اینجا زمانی پاسخ جالبی به آن داده بودم

امروز به صورت اتفاقی این پاسخ را خواندم و برایم یادآوری خوبی بود بر عمق جهل خودم و نوع انسان و راهکاری که برای این پرسش پیش رو دارد.

/ 5 نظر / 22 بازدید
افشین

[گل] جوانان دلیر میهن : با افتخار اعلام می کنیم ما خواهان دمکراسى و همه اصول آن هستیم، آزادى بیان، حقوق مدنى، حقوق بشر، حقوق اقلیتها...همه حقوق جهانشمول شهروندی از همه مردم دعوت می کنیم تا در تظاهرات جنبش سبز در 22 بهمن شرکت نمایید. قصر ضحاک هنوز آباد است تو به ویرانی این کاخ بکوش... ایرانی بپا خیز دین شده دست آویز - [گل]

حسن شیرعلی

سلام البته یه سوالی هم مطرحه این وسط . حالا کی میاد دقیقا تفسیر کنه که برای کی کدوم کار درست تره یا کلا درسته . به غیر از یه سری موارد کلی درست و غلط تو باقی موارد اون هدفی که یه کار انجام میشه تضمین کننده ی درست و غلطش میشه که . . . خلاصه . . .

فرنوش

واقعا سوال جالبی بود[متفکر]

بابک

سلام. از آشنایی با وبلاگ شخص فرهیخته ای مثل شما بسیار خرسندم. دوست خوبم نقدی بر آرای کریشنا مورتی نوشته ام. خوشحال میشم که بخونیش و نظرت رو برام بگی. شاد و موفق باشی. در خصوص سوالهایی هم که مطرح کردی بلحاظ عرفانی بحث نفس پیش میاد و اینکه گفتی اراده بله اراده میخواد تا بعد از علم به سوالاتی که مطرح کردی بتونی جلوی چنین چیزهایی رو بگیری. .....

شبنم لیلیان

سلام دوست عزیز متشکرم به وبلاگم سر زدی موفق باشی