مسخ

در هر ثانیه میلیونها اتفاق روی زمین میوفته

ممکنه شخصیت یک نفر که قهرمان اصلی فیلم زندگی خودشه خورد بشه

ممکنه یه نفر یک موفقیت رو کسب کنه

و من که شاهد قسمت خیلی کوچیکی از این همه اتفاقات هستم

اتفاقاتی که بر سر خودم میاد یا بر سر دیگران

نمی دونم با فهمیدن یا مواجه شدن با هر کدوم از اونها باید خوشحال بشم یا غمگین

به این درک رسیدم که معیارهای خیلی ضعیفی برای قضاوت در مورد این چیزها دارم

به این نتیجه رسیدم که نقش های اجتماعی که انسانهای مختلف در اجتماع بازی می کنند قسمتی از ذات و وجودشون نیست، هیچ کس پدر یا همسر یا فرزند نیست بلکه نقش پدر یا همسر یا فرزند رو بازی می کنه

دقیقا مثل یک بازی، بازی هایی که بچه ها انجام می دن:

من بابا ام، تو مامانی و اینها بچه هامون هستند، خوب من می رم سر کار تو هم غذا رو درست کن

بچه ها هم باید مشغول درس و مشقشون بشن

اینقدر در نفش پدر بازی می کنم که مثل یه ماهی توی تنگ شخصیتم گیر میفتم لازم می شه که یکی این تنگ رو که دور خودم درست کردم بشکونه تا بتونم طعم آزادانه زندگی کردن رو بچشم، از روتین شدن در بیام.

نمی دونم داستان زیبای مسخ نوشته کافکا رو خوندید یا نه، قهرمان اوون داستان یک فروشنده پارچه است، یک روز صبح که چشماش رو باز می کنه احساس می کنه که نمی تونه بلند بشه اصلا نمی تونه خم بشه

می خواد که ملحفه رو از روی خودش کنار بزنه می بینه به جای پا یک مشت دست و پای ریز دارن روی شکم صاف و صیقلیش به سرعت حرکت می کنند، اون تبدیل به یک حشره درشت هیکل شده بوده، وقتی بیدار می شه به این دلیل و انگیزه بیدار می شه که صبح باید بره و پارچه بفروشه وقتی که خودش رو در اون حالت هم می بینه چیزی که براش غم انگیزه این نیست که چرا سوسک شده بلکه این هست که حالا چطوری می تونه بره و پارچه بفروشه. و خیلی عجیبه که می بینیم تا آخر داستان دغدغه اصلی نقش اصلی داستان این هست که به هر ترتیب شده بره و به نقش فروشندگی اش توی زندگی برسه، اصلا احساس نمی کنه که چه بلایی بر سرش اوومده در واقع مصیبت ها رو تنها از کانال نقش هایی که داشته می تونه درک کنه نه به صورت مستقیم تا این که آروم آروم درک می کنه که اون چیزی جدای از شغلش و دیگر نقش هاش هست وقتی که برخورد اطرافیانش رو در زمانی که با هیکل جدید اون مواجه شدن می بینه دیدگاهش نسبت به زندگی عوض می شه، در واقع می شه گفت مسخ شدن فیزیکی قهرمان داستان تجویزی از طرف نویسنده داستان برای نجات اون از مسخ شدن روحی هست که گرفتارش شده بوده.

این اتفاقی هست که بر سر اکثر ماها اومده یعنی مسخ روحی، ما هم همین طور هستیم، نمی تونیم هیچ شادیی رو خارج از شادی هایی که نقش هامون می تونند داشته باشند درک کنیم!

پسرم لیسانسش رو گرفت

من امروز به عنوان بهترین تکنسین از طرف مدیرمون تشویق شدم

غذایی خوبی درست کردم نه؟!

...

و یا غم هایی که از طریق نقش هامون به ما می رسه:

مدیرمون گفت ماه گذشته خیلی عملکرد بدی داشتم

استاد من رو بین دانشجو ها خیط کرد

نتونستم تولد دوستم رو بهش تبریک بگم

...

آیا فقط همین ها هستند که موجبات شادی یا غم های ما رو فراهم می کنند؟ هیچ چیز اصیل تری وجود نداره که بتونه ما رو شاد یا غمگین کنه؟ البته خود این نقش ها هم از نظر اصالت سلسله مراتب دارن و نمی شه همه ی اوونها رو در یک رده طبقه بندی کرد، ولی با این وجود هیچ دلیلی وجود نداره که طبقه بندیی که انجام می دهیم درست باشه، چرا باید نقش یک همسر رو داشتن از نقش یک مهندس رو داشتن از اهمیت بالاتری برخوردار باشه ولی در تقابل با نقش یک انسان بسیار کمرنگ تر باشه. گاهی اوقات تمام رنج ما میشه شاد کردن اون نقشی که فکر می کنیم هستیم و این بسیار غم انگیزه

دوست دارم برای یک لحظه هم که شده خودم رو فارغ از تمام نقش هام احساس کنم، گاهی اوقات احساس می کنم هر کدوم از نقشهایی که دارم که البته چندان هم زیاد نیستند مثل پالونهایی می مونند که جامعه روی کولم انداخته، و من باور کردم که این نقش رو دارم به همین دلیل سعی می کنم با وجود اون پالون کاملا عقلانی رفتار کنم.

حتما داستان مولانا رو شما هم شنیدید و از شنیدنش لذت بردید داستان مواجه مولانا با شمس که وقتی شمس از مولانا می پرسه اینها چی هستند که هر روز با خودت این ور اون ور می بری مولانا می گه قیل و قال بعد شمس همشون رو یکجا می گیره و میریزه تو حوض مولانا که حاج و واج داشته شمس رو نگاه می کرده زبانش از تکلم باز می ایسته و شمس کاغذهای مولانا را خشک و سالم از تو آب در میاره میده دست مولانا و می گه این هم شور و حال شمس با این کارش تلنگری که مولانا لازم داشته رو بهش می زنه و میره

و از اون به بعد مولانا که یک ملا ی موقر و معروف توی شهرشون بوده شروع به سرودن اشعار می کنه و با صدای کوبدن چکشی به رقص میاد و شروع به سماع می کنه، چیزهایی که برای مولانا قبل از این حادثه قابل تصور هم نبود، تا قبل از این مولانا در شخصیت ملایی زندانی بوده و اگر با شمس ملاقات نمی کرد چه بسا تا آخر عمرش هم در همون شخصیت با همون دغدغه های ریز و درشت ملایی یعنی تعداد شاگرد ها، تعداد پا منبری ها، ارتباطات کاری و ... می موند و درگیر موفقیت ها و شکستهای بچگانه یک ملا ی ساده می موند.

 این اتفاقی هست که برای اکثر ماها افتاده بدون اینکه خودمون در جریان باشیم شمسی هم قرار نیست بیاد و بیدارمون کنه که بابا تو این نیستی هر چی که اینها می گن که تو نیستی.

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید