دو روش حل مسئله

بسیاری از کارها در این دنیا بدون این که ضرورت آن روشن شده باشد یا این که حتی ضرورتی به انجامشان باشد انجام می گیرند و به صورت خیلی جدی هم دنبال می شوند ،

مثال:

آقای محمدی که به روانشناسی علاقه مند است در کتابخانه ای که در آن ثبت نام کرده می رود و با یکی از کتاب های ژوزف مورفی مواجه می شود، فرایند خواندن یک کتاب روانشناسی فرایندی است که منابع ذهنی این فرد را به خودش اختصاص خواهد داد و ایشان باید زمانی حدود یک هفته را به این کار اختصاص دهند، علاوه بر این کار نتایجی در بر خواهد داشت که لزوما مطلوب نخواهد بود، دلایل کافی برای انجام این کار توسط آقای محمدی وجود ندارد ولی ایشان صرفا به دلیل علاقه ای که به موضوع روانشناسی دارند این کتاب را از کتابخانه به امانت می گیرند، پس از یک هفته مطالعه این کتاب دغدغه اصلی ایشان این می شود که چطور روی دیگران اثر بگذارد.

می بینیم که حتی برای خواندن یک کتاب هم نیاز است که دلایل کافی وجود داشته باشیم. به عنوان مثال وقتی همین آقای محمدی مسئله ای که در ذهنش دارد این است:« آیا می توان پایگاه محکمی برای اخلاق در نظر گرفت؟» و در لحظه لحظه زندگی اش با این پرسش مواجه است و هر بار که می خواهد عملی را انجام دهد که بار اخلاقی مثبت یا منفی دارد خود به خود این پرسش در ذهنش شکل می گیرد که آیا پایگاه محکمی جدای نظر اجتماع که دائما در حال تغییر است برای گزاره های اخلاقی وجود دارد؟

دلیلی ندارد با وجود این پرسش مهم که ذهن آقای محمدی را به خودش مشغول کرده ایشان به مسائلی مثل قدرت تاثیر گذاری روی دیگران بپردازند و وقت خود را با چنین موضوعاتی تلف کنند و ذهن خود را دچار پراکندگی کنند. آقای محمدی اگر بخواهد با دیدی جدی به زندگی نگاه کند هیچ مطالعه و هیچ تفکری نباید انجام دهد مگر این که بر پایه سوالهای اساسی ذهنش باشد، تا زمانی که اساسی ترین سوالات او بی پاسخ مانده بسیار اشتباه است که به سراغ موضوعات متفرقه برود. مثلا وقتی به سراغ این می رود که کتابی را مطالعه کند که در زمینه تاثیر گذاری بر روی دیگران است باید از خودش بپرسد که چرا این کتاب را مطالعه کند؟ و آنقدر این سوال را ادامه دهد تا یا به پوچی انگیزه خود پی ببرد یا  انگیزه های اصیل خود را شناسایی کند.

کشف دلایل محکم برای حل مسئله تنها به این دلیل نیست که می خواهیم انگیزه کافی برای حل مسئله در خود ایجاد کنیم، با کشف دلایل حل مسئله ممکن است مسئله شکلی دیگر به خود بگیرد و ما به درکی متفاوت از مسئله بررسیم، در شروع به درگیر شدن در یک مسئله باید ابتدا از خود بپرسیم چرا؟ نه اینکه بپرسیم چگونه؟ یعنی بیشتر بر روی خود مسئله تمرکز کنیم نه راه حل

 مثال:

در زمانی که اولین ماهواره سرنشین دار آمریکایی به فضا پرتاب شد، آمریکایی ها با مسائل بیشماری که به دلیل بی وزنی در فضا رخ می داد مواجه شدند یکی از آنها کار نکردن خودکار ها به دلیل بی وزنی و برگشت جوهر به سمت بالا در آنها بود، این یکی از مواردی بود که کارشناسان ناسا آن را پیشبینی نکرده بودند، پروزه تحقیقاتی در این زمینه شکل گرفت تحقيقات بيش‌از يك دهه طول‌كشيد، 12ميليون دلار صرف شد و در نهايت آنها خودكاري طراحي كردند كه در محيط بدون جاذبه مي‌نوشت، زير آب كار مي‌كرد، روي هر سطحي حتي كريستال مي‌نوشت و از دماي زيرصفر تا 300 درجه‌ سانتيگراد كار مي‌كرد، همزمان با آنها روسیه نیز با این مشکل مواجه گردید زیرا آنها هم ماهواره سرنشین دار خود را به فضا فرستاده بودند ولی حل این مسئله برای روسها آنقدر پیچیده نبود که بخواهند یک دهه وقت صرفش کنند، آنها از مداد برای نوشتن در فضا استفاده کردند. روسها ابتدا به چرایی مسئله پرداختند نه چگونگی حل آن

موضوع دیگر  تستفاده از تفکر ارزشی در مقابل رویکرد تفکر گزینه ایست، به طور خلاصه می توان گفت در تفکر ارزشی نخست درباره چیستی خواسته هایمان تصمیم می گیریم و سپس چگونگی تحقق آنها را مشخص می کنیم.

مثال: به طور معمول وقتی شما برای تامین قطعه ضروریی در تولید یک محصول خاص با این دو گزینه مواجه اید که آن قطعه را خودتان بسازید یا از شرکت الف که تولید کننده این قطعه هست خریداری کنید، در تفکر گزینه ای تنها همین دو گزینه را بررسی می کنید یا حد اکثر نبوغ شما این خواهد بود به این مسئله فکر کنید که قطعه را از شرکت ب خریداری کنید و گزینه هایی مثل به کاربردن یک قطعه جایگزین یا تولید وسیله به طوری که نیاز به آن قطعه یدکی نداشته باشد را به هیچ عنوان در نظر نمی گیرید.

/ 0 نظر / 4 بازدید