نامه ای به مصفا

آقای مصفا از شما در وبلاگتان سوالی پرسیدم چرا جواب ندادید؟ چرا سانسور کردید؟

می گویم خدای اسلام خدایی است که با شعور است و توان قضاوت بر عمل ، خواسته و باور ما دارد یعنی یک خدای متشخص است، یک انسان گونه ای که از توان درک ما خارج است ولی هست و بر وجود ما نظاره می کند (یا بهتر بگویم: انسان، حیوانی خدا گونه است)

ولی خدای تو یک موجود متشخص نیست فقط یک موجود زنده است یعنی یک موجود که توان قضاوت کردن بر فعل ما را داشته باشد نیست یا به قول خود شما یک ارگانیسم است، ما هم قسمتی از این ارگانیسم هستیم که از کل (طبیعت و فطرت پاکمان) دور افتاده ایم و هر رنجی که می کشیم به این دلیل است که به او وصل نیستیم. برای همین هماره رنج می کشیم. اگر دست از این کارهایی که می کنیم بکشیم و به بی عملی روی بیاوریم و همه اعمالمان دیگر از روی فطرت (غریزه) باشد نه یک چیز عرضی بر وجودمان دیگر مشکلی نخواهیم داشت و تمام مشکل از سر کشی ما است، ما اگر من خود را کنار بگذاریم و بشویم قسمتی از کل این ارگانیسم (موجود زنده) دیگر رنج بیهوده نمی بریم.

شما خودتان قضاوت کنید. تعبیر اسلام زیبا تر است یا تعبیر شما؟

شما اسلام را (البته جرئت نمی کنید دید اسلام را مستقیما زیر سوال ببرید فقط می گویید این برداشتی که شما از خدا دارید اشتباه است) مسخره می کنید و می گویید شما مسلمانان اشتباه می کنید که تصور می کنید خدا انسانی در ابعاد وسیع است. ولی خودتان چیزی که به عنوان خدا معرفی می کنید تنها یک موجود زنده است نه یک موجود متشخص یک موجود زنده مثل خر (نعوذبالله) که هیچ دید و تعبیر و تفسیری نسبت به اعمال ما ندارد فقط ما باید آزارش ندهیم تا به ما جفتک پرت نکند. روش پیشنهادی شما هم روش تا کردن با این خر عظیم و جزئی از این خر بزرگ و قدرت مند شدن است.

اشتباه می کنم؟ خب بگویید اشتباهم کجاست؟ وگرنه بپذیرید، آقای مصفا شما شاگردانی دارید که 20 سال است خودشان را مشغول سیستم شما کرده اند!

اگر عقیده ای که دارید اشتباه باشد (که من ایمان دارم که اشتباه است) فقط مربوط به خود شما نیست جمع کثیری را هم به دنبال خودتان کشانده اید.

/ 42 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ebrahim

يكي از انتقادات شما به اقاي مصفا اين است كه گفته است:" خداوند ذات است، ذاتی که در کل عالم هستی حضور دارد، روح هستی است و نبض تپنده کائنات است،"و اين جمله وي را برابر با "همه خدائي"گرفته ايد.يك بار ديگردر مطلب گفته شده پيرامون حركت جوهري دقت كن!تمامي ذرات عالم مادي به دليل حركتي كه در نهاد خود دارند و تغيير دم به دم نيازمند ذاتي هستند كه از هرگونه تغيير و تحول به دور باشد تا در هستي خود به آن قائم باشند و بر او تكيه كنند.در اين صورت آيا حضور دم به دم او را در عالم هستي احساس نميكني؟آيا اگر لحظه اي مشيتش به اين امر(اعطاي هستي جديد به عالم هستي)تعلق نگيردكائنات و ما فيها از هستي ساقط نمي گردد؟علي (ع)در خطبه اول نهج البلاغه ميفرمايند:مع كل شيء لا بمقارنه(با هر چيزيست نه بطوريكه همسرآن باشد(پس با هر چيزيست يعني اينكه همه چيزبه او قائم و بر پاست))وغير كل شيءلا بمزايله(و غير از هرچيزيست نه بطوريكه از ان كناره گيرد).آيا اينگونه سخن گفتن تنزل دادن خدا در سطح يك موجود زنده است؟

ebrahim

در روايتي آمده است كه ابابصير از امام صادق (ع)پرسيد:آيا مؤمنان روز قيامت خدا را خواهند ديد؟حضرت فرمود:بله!بلكه پيش از قيامت او را ديده اند.وي مي گويد :عرض كردم:آيا مقصود همان ديدني نيست كه خداوند{ در ازل} فرمود(:الست بربكم قالو بلي)؟حضرت چند لحظه ساكت شد و فرمود:وقطعا مؤمنان او را در دنيا وپيش از قيامت مي بينندآيا تو در اين هنگام او را نمي بيني؟! وي از حضرت مي خواهد كه اين حديث را براي ديگران نقل كند،ولي حضرت مي فرمايند:( خير.نقل نكن.)علامه طباطبائي مي فرمايند:زيرا اگر نقل مي كرد جاهلان تصور مي كردند خدا جسم است و با چشم سر و ظاهر بين ميتوان خدا راديد،در حاليكه خداوند جسم نيست.(كتاب در محضر علامه طباطبائي،ص32-33). به نظر شما آيا مي توان امام صادق(ع) را متهم به جسم دانستن خدا كرد؟

ebrahim

خودمانيم!صبح تا شب چقدر به دنبال اين موضوعات هستيم؟چقدر تو سر و مغز خودم مي زنم تا به فلان چيز،فلان پست و... دست پيدا كنيم تا كلاسمون بالا بره و تو سرا، سري در بياريم و از قافله متشخصين عقب نيفتيم؟! دلا تا كي در اين كاخ مجازي كني مانند طفلان خاك بازي؟ توئي آن دست پرور مرغ گستاخ كه بودت آشيان بيرون از اين كاخ چرا زان آشيان ويرانه گشتي؟ چو دونان مرغ اين ويرانه گشتي؟ خليل آسا دم از ملك يقين زن نواي لا احب الافلين زن!

ebrahim

. حالا بيا يك كمي به مسئله نزديك تر بشويم.حقارت در اينجا چيست؟تعبير و تفسيري كه از يك واقعيت مي شود و آن واقعيت شغل پدر من است كه رفته گر شهرداريست.مي گوئيم انسان يك موجود دو بعدي ست.يك بعد ان بعد فيزيكي اوست شامل دست ،پا، چشم گوش و...در اين بعد حقارت را به چه مي توان نسبت داد؟ايا مي توان گفت دست حقير است؟يا پا ؟يا چشم؟يا ...؟بعد ديگر بعد روحاني اوست.آيا مي توان اين بعد را حقير دانست؟مي بينيم كه عامل ايجاد چنين مساله اي نوعي فكر است(نه فكر بلكه نوعي از فكر)حالا اگر ذهن دست از تعبير و تفسير و مقايسه بردارد(در امور معنوي )در اين صورت آيا مساله پايان نيافته است؟آيا يك اضافه بار موهوم از ذهن حذف نشده است؟

ebrahim

4.اما نوع فكري كه مد نظر آقاي مصفاست!به نظرم اين مطلب در كتب آقاي مصفا به خوبي بيان شده است و اين كه من مي نويسم توضيح واضحات است.فرض كنيم پدر من رفتگر شهرداريست و پدر همكلاسيم وزير(اگر چه چنين چيزي غير ممكن است كه پسر وزير و رفتگر شهر داري در يك كلاس و مدرسه باشند).پدر و خانواده من را كسي حتي تره هم براشون خرد نميكنه! اما پدر دوستم و خانواده اش راتا كمر براشون دولا ميشن و بله قربان چشم قربان گوي زيادي دور و برشون پيدا ميشه. اين نوع نگاه و برخوردهاي ديگر محيط اطراف منجر به القاءاين فكر به ذهن ميشود كه من به دليل شغل پدرم حقير هستم و همكلاسيم متشخص ودائم از درد اين حقارت و نداشتن آن تشخص بسوزم! و دائم پدرم را به دليل اينكه عامل ايجاد چنين وضعيتيست سرزنش كنم.

ebrahim

.در مورد كريشنا مورتي بهتر است كتابي را كه در آن چنين جمله اي گفته است را معرفي نمائي تا ببينيم واقعيت موضوع چيست؟!(بهتر است مستند سخن بگوئيم).علاوه بر اين كريشنا مورتي كسي است كه در هند به دنيا امده و سخني كه درباره دين مي گويد در مورد همان جامعه مصداق دارد(منظورم خرافه بودن آن است). جائي(به نظرم در كتاب پرسش ناممكن ،ترجمه مرسده لساني)از او درباره دين مي پرسند مي گويد تمام انچه را كه درباره دين ميداني كنار بگذار، آنچه كه باقي مي ماند جواب توست.يعني به فطرتت رجوع كن.امثال كريشنا مورتي(نظير رنه دكارت كه مرحوم مطهري در كتاب عدل الهي به وي اشاره ميكند)مسلمان فطري هستند.يعني اگر حقيقت دين به نحو درست بر ايشان عرضه شود مي پذيرند.يعني همان متقيني هستند كه مرحوم علامه در ذيل تفسير ايات اول سوره بقره به آنها اشاره مي كند.

ebrahim

.در مورد اينكه گفته ايد آقاي مصفا مبارزه با نفس را هم منكر شده اند ،در صفحات مختلف كتاب(نامه اي به نديده ام) به اين مطلب اساره كرده اند.در صفحه 45 :(وتوجه داشته باش كه چرا پيامبر خردمند اسلام مبارزه با نفس و رهائي از آن را مستلزم جهاد اكبر مي دانند.به اين موضوع توجه داشته باش تا فريب "خودشناسي ميانبر در ده ساعت"را نخوري تا گول سعادت در بشقاب نهاده شده و تقديم شده به خود را نخوري .)به نظر شما آيا گذشتن از تشخصي كه يه آن اشاره شد مستلزم جهاد اكبر نيست؟

فام

با سلام خيلی جالبه زمانی که احساس سرگشتگی می کنی و دنبال يک مادر هستی که خودتو تو آغوشش آروم کنی :((اون موقعه يکی پيدا ميشه می گه من برادرتم ؛مادرت اينه)). اون موقع است که اگر راضی بشی حکم مرگتو صادر کردی واگر هم نه! ((با زير چشمی نگاه کنی)) يا درست نمی دونی يا حداقل کامل همراه با ايراد مي بينی. خوب ؛ اين ها احساس تنهایی یک انسان ۱۸ساله حول و حوش ساعت ۲نصفه شبه که دوست داره یکی پیدا بشه حجابها را کنار بزنه بگه راه اینه . نوشته های شما وحتی ابراهیم را خواندم نتیجه های بسیار زیادی از وحدت شما می توان گرفت وحتی زمانی که به تنا قض می رسید هم برای من توانست نوزاد جدیدی متولد شود .حداقل یک ایده دهد. ((قضاوت نمی کنم)) و تصمیم را تعویق انداخته ام زیرا سرنوشت یک انسان آن هم به نام (( من )) در میان است کهمی خواهد روشن شود و روشنایی بخشد . نمدام شما کی هستید و به می خواهید برسید وحتی درچه راهی قدم بر می دارید وحاقل آن هم که منصف هستید و هدف روشن ساختن همچو معتقدیتان مثل علی دارید یا نه ...؟ هر چه بود یک احساسی می گفت شما می توانید خیلی مسائل را بهتر از خیلی های دیگه روی دایره بریزد !

فام

ادامه مدهم... ۵سال است که دارم جستجو می کنم از کتابهای جامعه شناسي و روانشناسی و فلسفه و عرفان و تاريخ اديان و عرفان و ادبيات و دين و ... هر محفلی را حدس بزنيد را تجربه کردم ... کتابهاي شخصيتهای متفاوتی را خواندم وحتی گستاخانه اما با به شما دوستم می گويم حتی نوشته های شما دراين روشنی ونتيجه گيری تازگی نداشت ... ((مطالبی را که می خواندم هرجا وهر کجا هيچ قضاوتی نمی کردم وبعد ازمطالعه خود رابه جای نویسنده های ان ها می گذاشتم وايده می دادم و بعد از خسته شدن به آن شخصیت قبلی بر می گشتم وهیچ قضاوتی نمی کردم )) وحتی نوشته های شما ... می ترسم ! از راهی که در آن می خواهم قدم بگذارم ياحداقل از کم بودنش احساس تهوع به من دست می دهد واز قدم گذاشتن پشيمان می شوم. نمی توانم اعتماد کنم ! وباز همان حس می گوید که شما شايد بتوانيد کمکم کنيد. از شما می خواهم با ايميلم مکاتبه کنيد و ... دوستار شما.

لوکال

فام جان ما هم چیز خاصی بارمان نیست فقط به اندازه یک انگشت دانه به خدا و لطف اش و قدرت اش ایمان داریم و تمام زندگی مان را گذاشته ایم که همان یک انگشت دانه را حفظ کنیم که هر چه هستیم و تمام بودنمان، ایمانمان است.