شرق زدگی

پس از بحران غرب زدگی که همچون سیل ویرانگر آفاتِ بی بند و باری، آزادی جنسی و نفی هرگونه امر قدسی، اصالت ماده، اصالت قدرت و... جاری شد و معنا و معنویت را در انسان از بین برد اکنون نوبت شرق زدگی است تا ما را زیر دست و پایش لگد مال کند و با ظاهر لطیف و مهربانش هر چه داریم و نداریم را به تاراج ببرد و ما را در خلاء و فنا که ارمغان عرفان ذن و هدف بودیسم است رها کند.

انسانی که دیروز گرفتار تحجر بود و در غالب های پوسیده سنت، حماقت را با خشونت و خرافات در کالبد انسانیش حمل می کرد و هر حرکتش عین سکون اش بود امروز گرفتار مدرنیسم شده است و از اصالت علم و تجربه سخن می گوید و با چارچوب خشک علم و منطق به همه چیز می نگرد و همه چیزش قاعده مند است و اگر نبود برایش قاعده ای دست و پا می کند تا چیزی که نمی داند او را به هراس نیفکند و دلیلی برای هر چیزی داشته باشد. همو که دیروز حاضر نبود بی وضو حتی نام خدا را به زبان بیاورد. امروز بر طبل بی خدایی می کوبد و دنیا را فراتر از آنچه علم می تواند زیر تیغ جراحی اش بیاورد نمی بیند. او که دیروز هرچه بود، دینش بود و مناسک دینی اش امروز وجودش را در اطلاعات و مجموعه مقولاتی که در ذهنش انبار کرده خلاصه کرده و کتابخانه ایست که هرچه کتابهای بیشتری در آن باشد غنی تر است. او امروز گرفتار تحجر جدیدی شده است.

انسان امروز چیزی از تشنگی روح نمی داند، پیش چشمان او این چیز ها حماقت است و برایش درمان هایی هم تجویز می کند تا مبادا این بیماری به دیگران هم سرایت کند و همه گیر شود. روانشناسی یکی از بیماری هایی که درمان می کند همین تشنگی روح است. باید این بیماران بفهمند که دنیا همین است که پیش چشمان ماست نه چیزی بیشتر همین که با دست لمس می شود و با چشم دیده می شود با گوش شنیده. اگر بیش از این می خواهی مریضی!

روحهای پر عطشی که به مدرنیسم و تجدد غربی دامن نیالودند یا آلودند ولی مدرنیسم نتوانست آنها را در دام خود گرفتار کند و ببلعد، درمانده و حیران مانده اند که کجا می توانند این روح تشنه را سیراب کنند.

و من از یخ بندانی خبر می دهم که فردا این بیماران، این روح های تشنه را هم سرد و خاموش خواهد کرد و به دنیای سالمان برخواهد گرداند.

دستمال یخی که نیچه در قرن نوزدهم آن را برای درمان شور و قلیان های روحی که گاه به تعصباتی تب دار دینی منتهی می شد، پیشنهاد کرده بود، علم نبود، آنچه امروز بیماری این روح ها را درمان می کند بودیسم است.

درمانی همه جانبه که جمود را با تمام امکانات در اختیار انسان قرار می دهد. آیین بودا، تمام بلایایی که اکنون انسان مدرن گرفتارش شده را از قرنها پیش با خود داشته تا اکنون همچون لباسی زیبنده که تنها به قامت او خوش می نشیند به انسان امروز هدیه دهد.

امروز ما در جوی هستیم که طرز تفکر بی خیالی و فارق دلی بینش اصلی است. جهان بینی امروز یک جهان بینی بی رمق است یک جهان بینی فاقد زیربنا و درهم شکسته شده که شکل گیری یا بهتر بگویم ویرانی آن را مدیون سکولاریسم در تمامی ابعاد آن هستیم. سکولاریسم که با جدایی دین از سیاست کار خود را شروع کرد و سبب درونی کردن دین در انسانها شد اکنون اجازه شکل گیری هیچ جهان بینی و ایدئولوژی یکپارچه ای را به انسان مدرن نمی دهد.  وقتی دین به درون انسان ها خزید و دیگر در فعالیت های اجتماعی جایی برای ظهور آن نبود، جا برای نسبیت گرایی، شکاکیت و  همه ی بیماری های مد روز که انسان مدرن گرفتارش است باز می شود. شخصی شدن دین که قصدش بی سلاح کردن انسان متدین است، به بهانه جلو گیری از تعصبات دینی که سبب فجایع تاریخی تا کنون شده است، او را به انزوا،  گوشه گیری، توصوف و بی تفاوتی نسبت به ظلم ها و نا مردمی ها می کشاند. و این سازشگری و این بی عملی و این بی جهتی عین آیین بوداست.

به عقیده من، متدینان امروز یعنی کسانی که همه چیزشان لذت نیست را به سه دسته می توان تقسیم کرد:

دسته اول کسانی هستند که ارزش های انسانی را درک کرده اند و تمام زندگی خود را برای رسیدن به آن ارزش ها وقف کرده اند.  آنها عقلانیت و معنویت،  عقل و ایمان را با هم دارند.

دسته دوم که اکثریت متدینان را تشکیل می دهند آنهایی هستند که ارزشهای انسانی را تا آن جایی قبول دارند که خطری برایشان نداشته باشد. اینها اگر مذهبی باشند گرایش به دین شخصی دارند و اگر غیر مذهبی باشند جزو «آدم خوب» ها هستند. آدم هایی که برای همه دلنشین و دوست داشتنی هستند و دشمنی ندارند چون با همه می سازند و همه با آنها می سازند. آنها ناخواسته دین بودیسم را پذیرفته اند.

دسته سوم همان خشکه مذهب هایی هستند که از دین فقط پوسته اش را درک کرده اند و وقتی به عرصه سیاست هم قدم می گذارند امتداد همان حماقت ها و مناسک تو خالی دینی شان را انجام می دهند در نتیجه بازیچه دست کسانی می شوند که پشت هر حرکتشان هدفی کاملا دنیوی وجود دارد و هیچ اعتقاد و التزامی به ارزش های انسانی ندارند.

چیزی که امروز کم پیدا می شود انسان متدین است و چیزی که امروز یافت نمی شود دسته اول از انسان های متدین است. اکثریت را متدینان بی آزار و خوب و دوست داشتنی تشکیل داده اند انسان هایی که حاضر نیستند روحشان آزاری ببیند و قلب نازکشان شکسته شود از این رو چشم خود را بر جنایاتی که هر روز و هر لحظه در پیش رویشان رخ می دهد بسته اند تا مجبور نباشند پاسخ زشت «به من چه ربطی دارد» را بر دهانشان جاری کنند. آیین بودیسم یعنی آیین همین متدینان که به ارزش ها اعتقاد دارند ولی تا آنجایی که آرامش آنها را برهم نزند.

حضرت علی برای تسلای اشعث بن قیس که فرزندش را از دست داده بود به او فرمود:

«یا چون مردان بزرگوار شکیبا، یا چون چارپایان بی تفاوت باش»

و بودیسم راه دوم را به تمام روح های تشنه ای که در رنجِ بودن می گدازند و دغدغه «چه باید کرد؟» را دارند، پیشنهاد می کند. آرامشی که بودیسم برای انسان به ارمغان آورده چنین آرامشی است.

زمانه ای که انسان از موش های سکه پرست غربی درس زندگی یاد می گرفت تا به دنبال پنیر تازه بدود رو به اتمام است

اکنون چارپایانی شرقی، راه نشخوار کردن در مرتعِ زندگی را به او می آموزند

/ 9 نظر / 19 بازدید
ستاره

سلام اميدوارم موفق باشی.....

يه بنده خدا

سلام شرمنده باهام تماس گرفتی نبودم . بعدش هم کلی کار برام پيش اومد . البته از همه مهمتر اين که حالم به هم ريخته سعی می‌کنم باهات تماس بگيرم اگر شمارت رو پيدا کردم

ناظر

لوکال جان فقط يک جمله می توانم برای اين يادداشتت بگذارم : اطلاعاتت در مورد ذن بوديسم فوق العاده محدود است وگرنه در مورد آن اينگونه قضاوت نمی کردی .

لوکال

سلام ناظر اگر ممکن است مستند بگوييد چرا و به چه دليل اين نظر رو نسبت به متن داريد. در مورد محدود بودن اطلاعات من نسبت به ذن بوديسم بايد بگم بله ذن بوديسم بسيار وسيع است و من تنها ۳ الی ۴ سال هست که با اين مکتب آشنايی دارم ولی ميدانم که اين مکتب به چه چيزی کوچکترين اشاره ای نداشته و اصل تعليمات خود را در تعالی بر چه چيزی گذاشته است. در عين حال اگر اطلاعات من در مورد خود ذن بوديسم کم باشد در مورد ذن بوديسم زدگی که امروزه بر سر ملت ايران آمده به خوبی اطلاع دارم که چيست. برای اطلاعات بيشتر شما از اين که اين پديده چيست شما رو به کتاب «افسون زدگی جدید» نوشته داريوش شايگان ارجاع می دم

مجتبی

سلام يه سر به اين سايت برن http://persianbooks.blogspot.com/

نگين

سلام و خسته نباشيد برامون رد پايی گذاشتين گفتيم ادب حکم می کنه خدمت برسيم.ازتون سپاسگذاريم و آرزوی موفقيت براتون داريم سبز باشيد.

منيژه

سلام لوکال جان من يه ذره گيجم.اين کامنت ها رو واقعا تو واسه ما گذاشتی؟ لطفا روشنم کن.

دريا

دوست عزيز سلام از اينکه به وبلاگ من سر زدی ممنون و من هم خوشحالم که ميبينم که شما هم دغدغه ايرانی آباد و ازاد داريد موفق و پايدار باشيد

محصصی

دوست عزيز سلام در مورد حماقت گفتی. اری تمامی جوامع بايد اين تجربه راطی کنند.در پناه حق