هیچ چیز در اسلام بی حکمت نیست

وضو که نماد پاکی و طهارت در اسلام است با سه چیز باطل می شود:

خواب که نماد کوتاهی و غفلت است یعنی عدم جدیت و چشم فرو بستن و عدم آگاهی، این یکی خواب جسم است آن دیگری خواب روح

باد شکم که نماد کبر و غرور است و اهن و تلپ هایی که اغلب به ما دست می دهد، این یکی باد شکم است آن دیگری باد سر هر دو هیچ چیز نیستند باد هوا اند تو خالی اند ولی بوی گندی دارند

ادرار و مدفوع که نماد شهوات است و خواهش های پست حیوانی این یکی تجسم پست ترین چیزهای دنیا و نجس ترین چیزهای دنیویست، آن دگر تجسم پست ترین حالات روح یعنی شهوت هر دو بر خلاف کبر چیزی هستند، باد هوا نیستند ولی کاش همان چیزی که هستند نبودند.

ما برای رسیدن به هر چیزی از جنس حقیقت، خیر و زیبایی باید پاک باشیم وگرنه گویی هیچ نکرده ایم. نماز خوانده ایم ولی گویی نخوانده ایم چون پاک نبوده ایم. کودک که به دنیا می آید پاک است ولی لاجرم به چیزهایی که فریب اند و شر و زشت گرفتار می شود. پاکی اصل نیست بلکه پیش زمینه است و همه چیز نیست بلکه لازمه همه چیز است. انسانی را فرض کنید که طفلک می خواهد نماز بخواند مدام از خودش باد شکم در می دهد اگر قرار باشد که صرفا به پاکی بیندیشد و بخواهد یک نماز استریلیزه بخواند باید تا شب مدام در رفت و آمد میان وضو خانه و نمازخانه باشد و از همه چیزش بماند. اگر بداند که هر چیزی چه معنایی دارد دیگر این رنج بیهوده را نخواهد برد. رنجهایش وسواس نخواهد بود. شادیهایش وسوسه هایش نخواهد بود.

عیدتون مبارک باشه

 

/ 8 نظر / 4 بازدید
مریم

میشه بگید ادرار چطوری نماد خواهش های پست حیوانی است؟!!

مریم

از خودتون نمادسازی می کنید؟! بین نماد و آن چیزی که مورد نمادسازی است باید رابطه و تشبیهی باشه. حالا من نمی دونم چه شباهتی بین ادرار و شهوت هست!! چه شباهتی بین ادرار و خواهش های پست حیوانی هست! آقای روشنفکر!! کمی فکر کنید! (در ضمن اینقدر سانسور هم نکنید کامنتها رو!)

لوکال

این یکی خواب جسم است آن دیگری خواب روح، این یکی باد شکم است آن دیگری باد سر هر دو هیچ چیز نیستند باد هوا اند تو خالی اند ولی بوی گندی دارند، این یکی تجسم پست ترین چیزهای دنیا و نجس ترین چیزهای دنیویست، آن دگر تجسم پست ترین حالات روح یعنی شهوت هر دو بر خلاف کبر چیزی هستند، باد هوا نیستند ولی کاش همان چیزی که هستند نبودند. سلام، من تا کنون مطلبی از شما سانسور نکردم اگه منظورتون کامنت های آقا جواد هست و شما نگران اوون کامنت ها هستيد اجازه بديد خودشون بگن شما چرا ناراحت می شيد که ايشون رو سانسور کردم

لنگه كفش پاره

من که جرات اعتراف می کن لوکال تنها کسی هست که کامنت دونيشو انتخابی کرده! اما کامنتاشو خذف نمی کنه! حتی کامنت های بی ربط منو

مریم

کامنتهای آقا جواد؟! منظورتون چیه؟ در ضمن این چیزایی که شما نوشتین هیچ ربطی به نوشتهء اصلی‌تون و ایرادی که توش هست نداره. شما نوشتین ادرار ومدفوع نما شهوته. اینا کجاش نماد شهوته؟! چه شباهتی بین ادرار و مدفوع با شهوت هست؟! توضیحی هم که دادین اینه که اینا باد شکمه و اونا باد سر!! اولا مثل اینکه شما ادرار و مدفوع را با باد شکم اشتباه گرفتین! شما می‌روید دستشویی بجای ادرار، باد شکم می‌دهید؟! دوما شهوت باد سره؟!! آقای روشنفکر!؟ کمی منطقی حرف بزنین. کامنتهای قبلی من رو هم که نوشته بودم هیچکدوم رو نشون ندادین. امیدوارم این کامنت رو بزارین همه ببینند و خودشون منطق شما رو قضاوت کنند.

حميد

لوکال، محمد ضربه فنی کردت؟! چی شد پس؟ نکنه تو هم پيوستی به اوباش ديگر که ديگه لام تا کام ساکت شدند؟! جواب اشکال‌هايی که محمد بهت گرفته رو نميدی؟!

لوکال

اينها مخاطبان من اند؟ مريم؟ حميد؟ برای اینها دارم می نویسم؟! کسی هم هست که اینجا بخواند؟(مریم ها و حمید ها را نمی گویم که اینها فقط دهان دارند، نه چشم دارند نه گوش فقط دهان! فقط دهانهایی هستند که می خواهند یک چیزی بگویند. هر چه که باشد فرقی نمی کند!) من احمقم؟! يعنی مريم نمی فهمی چه می گويم؟ قبل از اين که به تکاپو بيفتی که جوابی بنويسی ببين چه چيز نوشته شده بعد سعی کن انتقاد کنی اينها که نوشته ای اسمش انتقاد است؟! يکی بگويد شايد من نمی فهمم اسمش انتقاد است؟ حميد جوابی برای محمد شما هم می نويسم ولی اميد وارم کاری که می کنم آب در هاون کوبيدن نباشد.

جواد

لوکال تو مشکلی نداری به نظر می رسه تفکر انتزاعی در آبجی مریم ضعیف باشه چون مفهوم این نماد ها رو به درستی نتونسته درک کنه .