پرده های عفت، بندهای سنت نیستند که از دریدنشان مفتخر شویم

در جامعه ما مذهبی به ریا متهم است و ضد مذهبی به بی بند و باری! عده ای برای این که هم خدا شان را داشته باشند و هم به خرماشان دستی باشد نه به ریا متهم باشند نه به بی بند و باری گاهی نماز می خوانند، گاهی به گردش می روند،اهل بخیه هم هستند، با دوستان قدحی می می زنند، با رفقا اتویی می زنند و خلاصه همه حالی می کنند و خیالشان هم از همه بابت راحت است و هم آخرت را دارند هم از این دنیا غفلت نکرده اند، فشار هیچ قضاوتی روی آنها نیست، مذهبی ها که بخواهند گیر بدهند می بینند بابا طرف گه گاهی ماه رمضانی، نمازی هم می خواند آنقدر ها هم بی خدا نیست! ضد مذهبی ها هم که می بینند ماشاالله مجلسی نیست که باشند و این "امت وسط"! را در آنجا نیابند. به خدا سگ آن روسپی بی خدا و آن دائم الخمر و معتاد به صدتای شما معتدلین می ارزد. دلتان را به چه خوش کرده اید که اینگونه آسوده وجدانید؟ این که معتدلید و جوانب همه چیز را رعایت می کنید؟ کار سختی می کنید؟ این که دامنتان به هر گناهی آلوده است و نماز هم می خوانید اعتدال است؟ با شما بزدلانم که خود را در جمع همکیشانتان پنهان کرده اید و با این جمع به خیال خود، چه قدرتی به هم زده اید. راست گفته اند که طبقه حاکم همواره از ضعیف ترین و زبون ترین و پست ترین طبایع است که قدرتش را از انبوه گله اش می گیرد.

 مذهبی زندگی سختی دارد! پر از ریا! پر از دروغ! پر از بدوجدانی! همه عالم و آدم به او می گویند که از آن ریسمان پاره ای که خودت را سخت به آن چسپانده ای جدا شو! چه کسانی می گویند خوب معلوم است همین امت وسط! روسپی ها و بدمستان و معتادان که کاری به مذهبی ها ندارند. آنها خودشان خراباتی اند و زندگیشان بر باد رفته، اساسا دنیاشان از مذهبی ها جداست، این معتدلان، همان ها که قدرت قضاوت کردن دارند و نُرم اجتماع دست آنهاست. مذهبی را به ریا متهم می کنند! می گویند ظاهر و باطن ات یکی نیست! بیا مثل ما ظاهر و باطن ات یکی باشد! مگر می شود از آنچه ما می کنیم بدت بیاید؟! اینجا بهشت ماست بیا تا به تو عرضه کنیم: شراب و کباب و رباب! لابد چند بیتی هم از حافظ می خوانند که طرف را متقاعد کنند که رندی چنین است و چنان! مذهبی چه خواهد کرد؟ چه می تواند انجام دهد؟ اینجا باز با آن تضاد دیالکتیک ظالم و مظلومی مواجه ایم. می بینیم گروه معتدلان ظالم اند و همه چیز دارند، توان قضاوت، تمسخر کردن، برتری تعداد، برتری شخصیتی، ژست روشنفکرانه...

مذهبی مظلوم است و هیچ چیز برای دفاع از خودش ندارد، به جمع خودشان نگاه می کند با چه مواجه می شود؟ به یارانش نگاه می کند با  چه مواجه می شود؟ همکیشانش را می بیند که بیشتر از آن که با او همدل باشند بر او حاکم اند. یارانش همه آمران به معروفند! یعنی چه؟ یعنی اینکه همسنگرش نیستند، فرمانده اش هستند. این حالت برای همه مذهبی ها همین گونه است، من مذهبی فرمانده تو و تو مذهبی فرمانده من، به جای این که روی هم حساب کنیم، از هم حساب می بریم. او که هنوز آنقدر ها نچشیده و سیراب نشده که خودش یاری باشد و همراهی برای یاران مظلوم و بی دفاعش، او به جمع صمیمی دوستان نیاز دارد و هنوز نرسیده به آنچه در جمع بودن و فراغ از جمع بودن است. کاش این جمع را نداشت! کاش تنها بود. آن طور تکلیفش مشخص تر بود! اصلا بگذار ببینم ریا چیست؟ ریا غیر از نمایشی است که دوست مذهبی مان در جمع اطرافیان مذهبی اش آن هم با ترس و لرز انجام می دهد؟ چرا چنین می کند؟ اگر آنها هم خودی بودند دیگر ریا چه معنی داشت؟ غیر این است که اینجا هم ما با همان تضاد ظالم و مظلومی مواجه ایم؟ پسر، 15 سال اش شده، نمازخوان هم هست. محتلم می شود و درباره این اتفاق با او در خانواده حتی کلامی صحبت نشده ولی او احکام را خوانده و بلد شده است، ترجیح می دهد چند تا نماز را با همان احتلام بخواند بعد به صورتی که به هیچ وجه مشکوک نباشد طهارت بگیرد که از زیر نگاه های پرسشگر پدر و مادر ... فرار کند. مسئله کوچکی است؟ می دانید چند نفر با همین "شک آفتابه" از اسلام بیرون آمدند؟! مذهبی در عمق جانش تنها ریاکاری هست و بس! فکر می کنید چرا؟ چون همدلی نیست! چون روح جمعی نیست! هرکدام از ما تنهایی به دنبال معنا افتده ایم. بی خبر از این که قسمتی از این معنا را باید در جمع و با جمع کسب کرد. فکر می کنید این آگاهی نمی خواهد؟ آموزش نمی خواهد؟ آقا و خانمی که داری راجع به علت مد شدن فلان رنگ و ...تحقیق می کنی این تحقیق ها را بگذار کنار به یک کاری بچسپ که بدبختی تو و جامعه تو است. چرا عمق درد را نمی توانی احساس کنی؟ چرا همه چیز را به مسخره گرفته ای؟

بگذار همین جا اعلام کنم که آن بدبختی که مذهبی ها گرفتارش هستند ریا نیست یا اگر هست از آن بدتر هم ریا هست. ریا همین کاریست که مردم معتدل زمانه انجام می دهند یعنی زندگی نمایشی! مذهبی که از آن نمایش لذت نمی برد، می برد؟! تازه در عذاب هم هست که چرا چنین می کند! ولی جناب آقای معتدل شما بگو به چه چیز هایی دل خوش کرده ای؟ شما بگو!! ویترینت را رو کن خجالت نکش! غیر این است که حتی شمارگان روسپیانی که با شما همبستری داشته اند هم از افتخارات حضرت عالی به شمار می آیند و وسعت و حجم و عمق وجودتان را تعیین می کنند؟! زشتی مسئله اینجاست که بیچاره! تو خودت هم در رنجی و هرچند در جمعی مذهبی نیستی که فرمانده تو باشد ولی اینجا جمع خودهاتان بر تو حاکم است و ارزشهای این جمع را باید رعایت کنی. کم بلایی برای توست؟ هر چقدر بیشتر مدعی باشی که من برایم هیچ ارزشی اهمیتی ندارد و از ارزشهای اصیل دورتر شوی بیشتر گرفتار زندگی پوچ نمایشی و وفادار به ارزشهای پوچ آن هستی. اینها را نمی گویم که نظام ارزشی جدیدی برپا کنم و شما را از خودم شرمنده کنم، من که باشم که بخواهی جلو من شرمنده شوی! شرمندگی تو چه سودی برای من و خودت دارد؟! من یار می خواهم، کسی که در نگاهش عطش فروزان باشد کسی که با دیدن اش دلم گرم شود، فرمانده و فرمانبر نمی خواهم که کبر و ذلت بر انگیزانند ما اگر گناهکاریم پیش خدامان گناهکاریم نه پیش همدیگر، ببینم مگر معصوم هم در این زمانه وجود دارد؟! جدا کردن مردم به موحد و مشرک هم خود نوعی شرک است، شرک بلایی است که بر سرهمه ما آمده و ما هر یک در جایی میان شرک و ایمان قرار داریم، همه مبتلاییم، باید کاری کرد.

/ 8 نظر / 5 بازدید
مريم

مگر دريدن سنت افتخار است؟! عجب روشنفکرانی!!

لوکال

بله دريدن سنت افتخار است، پايبندی به هزار و يک قانون که برای تو می نويسند و تو بی آنکه بخوانی به آنها پايبند می شوی حماقت محض است.

مریم

پس معلوم شد شما اصلاً‌ نمیدانید سنت چیست! آیا مثلاً سنت ازدواج حماقت محض است؟ آیا سنت قرض الحسنه که در آن یاری دیگران وجود دارد حماقت محض است؟ آیا هزارها سنت مفید دیگر حماقت محضند؟! آقا شما ادای روشنفکری و انقلابی در میآورید.

يه بنده خدا

سلام خوندمش . نظرم رو وقتی ديدمت ميدم اما يه عرضی خدمت مريم خانم : سنت چيست ؟ تا به حال به معنای اون فکر کردی ؟

لنگه كفش پاره

اوه اوه چه جنجالی اينجا برپاست. اما خيالی نيست! من فعلا وقت نکردم متنو کامل بخونم! و نظر بدم.اما چون خيلی فوضولم بايد يه ردی از خودم بذارم! راستی خدا قوت بده سرانگشتانتو لوکال جانم! ماشاء.. سريع اپ می کنی. بزنم به تخته

لنگه كفش پاره

خوب سلام. من اومدم برای مشخص شدن يه مساله نظر خودمو بگم! اينجا از معتدلين صحبت کردي و مشخصاتشونو ... اما به نظر من که خودم رو يک آدم معتدل می دونم! اين تعاريف درست نيست. به نظر من اونايی که نام بردی باعرض شرمندگی افراد نون به نرخ روز خور هستند! آدمهايی که هر لحظه قابليت تطبيق با جمعی که در اون هستند رو دارند! من حقير تو دانشگاه خيلی با اين آدما برخورد کردم! از استادش گرفته تا جوجه دانشجوهاش!مثلا يه دختری بود که چادری خونه شون طرفای شرق تهران ... خوب! حتی عضو بسيج دانشگاهم بود خوب!! اما وقتی که دوستان و همکيشانش حضور نداشتند برای ما از ماه واره و مد لباس و ... که به نظر من هيچ تناسخی با ظاهر محجبه اون نداشت گپ می زد. من آدم معتدلی هستم. من ها(!) يی هستند که جانماز بی خودی آب نمی کشند. مثلا من به وجود خدايی واحد اعتقاد دارم . می دانم که هست هر چند تلاشم برای رسيدن به سوالاتی که در ذهنم موج می زند بی فايده است. اما در تنگناهايی از زندگانی حضورش را کاملا لمس کرده ام! به او ايمان دارم. و نماز اگر می خوانم ! فقط به اين خاطر است که اين کار مرا به آرامش می رساند! شايد گمان کنيد که چون ضعيف هستم !

لنگه كفش پاره

آری . همه ما ضعيف هستيم . و هر يک بری غلبه بر ضعفهايمان به کاری روی می آوريم! من ها! کاريی را می کنيم که برآن ايمان آورده ايم! و اگر از کاری غافليم هنوز به آن درجه ای از باور نرسيده ايم که برايمان از نان شب واجب تر شود! دروغ نمی گويم! نان مردم را نمی خورم! جرم وجنايت نمی کنم! اما به چشم خود می بينم که همان مذهبی به وضوح گناه می کند. به راحتی آب خوردن دروغ می گويد! اما وقتی موسيقی محمد اصفهانی را در ماشينت بگذاری!!!! گوش هايش را می گيرد چون به وجد آمدن اعضای بدن را گناه می داند!!! خلاصه ... دلم پر بود يهو ترکيد! ببخشيد اگه بی ربط بود کامنتم با عنوان پستت

لوکال

سلام سحر خانم اوون چيزی که من به اسم معتدل آوردم توصيفات زيادی داره بايد دقيقتر بخونم مطلبت رو تا بتونم چيزی بگم که مفيد باشه