نقدی بر سه قطره خون (نوشته صادق هدایت)

متن کامل این داستان را می توانید از اینجا دانلود کنید

این داستان کوتاه (6 صفحه ای)، نمادین و پر از رمز و راز صادق هدایت می تواند کلیدی باشد بر اسرار نهفته روانی و به خصوص روانشناسی جنسی این نویسنده بزرگ که معمولا تمام حرفهایش را در لفافه و با استفاده از نمادها می زند، در ابتدا نگاهی می اندازیم به فرم استفاده شده در این داستان، این داستان در 4 اپیزود طرح شده و به نظر می رسد راوی هر 4 اپیزود یک شخص باشد.اپیزود اول که به عنوان شروع یا بهتر بگویم قاب کلی داستان است، من اول شخص که راوی داستان است را با نویسنده یکی می کند. روایت کاملا ساده به نظر می رسد تا قبل از اپیزود چهارم خواننده با یک داستان معمولی روبروست و به جز سه مورد (که اشاره مستقیم به 3 قطره خون دارد) که آن هم چندان درگیری ذهنی برای خواننده ایجاد نمی کند و روایت به صورتی قابل فهمی دنبال می شود.

در اپیزود 4 ذهن خواننده در 3 جا بکلی بهم ریخته می شود. سیاوش صمیمی ترین رفیق راوی که او هم هر شب همچون ناظم دیوانه خانه گربه ای را می کشد و در آخر خود راوی که شعری را می گوید که بعدها (در اپیزود 3) همسایه اش عباس در دیوانه خانه می خواند و می گوید که خودش شعر را گفته. (عباس و راوی اپیزود 4 نمی تواند یکی باشند چون در اپیزود 4 نام راوی میرزا احمد خان گفته شده، با این حساب شاید بر من ایراد بگیرید که راوی یا خود نویسنده هم نمی تواند یکی باشد چون نامش با او یکی نیست، به نظر من، هم به دلیل رمزی بودن و هم به این دلیل که اساسا حرف نویسنده فقط از دهان این یک شخص بیرون نمی آید و بعدا توضیح می دهم که کل شخصیتهای این داستان قسمتی از وجود نویسنده را به نمایش گذاشته اند و به همین دلیل که این شخصیت قسمت نویسندگی شخصیت نویسنده را نمایش می دهد، میرزا نام گرفته، نیازی نبود این شخصیت را صادق که نماینده تمامیت وجودی صادق هدایت است نه فقط قسمت نویسندگی آن نامگذاری کند)

با این 3 اشاره، به سبب آشفتگی که در روایت ایجاد می کنند، خواننده داستان شکه شده و به این فکر می افتد که کل داستان چه روایتی را بیان می کرد، 3 برداشت متفاوتی که بنده توانستم از این متن داشته باشم به این قرار است:

اولین آن که به نظر من احمقانه ترین و در عین حال معمولترین تفسیر در بین خوانندگان آثار هدایت است این است که او خواسته است تناسخ بین افراد را به تصویر بکشد و بگوید گونه ای اینهمانی بین انسانها وجود دارد و شاید دو فرد دقیقا زندگی مشابه ای را تجربه کرده باشد و حالات مشابه ای داشته باشد، و او قصد داشته این را به تصویر بکشد که به نظرم سطحی ترین برداشتی است که می توان از این اثر داشت.

دومین برداشت این است که گرفتاری مشترکی بین 4 آدم را به تصویر کشیده (راوی، سیاوش، عباس، ناظم) که هر سه درگیر موضوع اصلی این داستان یعنی موضوع ناله های شبانه گربه ها و 3 قطره خون هستند که اگر از برداشت اول سطحی تر نباشد به همان اندازه احمقانه است.

برداشت سوم می تواند این باشد که همه چیز و همه کس از گربه ها گرفته تا دیوانه های دیوانه خانه (مثل پیرزنی که خودش را 14 ساله می پنداشت، راوی ، عباس، حسن و ...) و ناظم قسمتهای مختلف شخصیت خود راوی (نویسنده) می باشند. و اینهمانی های موجود در شخصیت های داستان نظیر کشتن گربه ها توسط ناظم و سیاوش، یا خوانده شدن یک شعر توسط عباس و راوی به دلیل آن است که این اتفاقات برای قسمتهای مختلف شخصیت راویست که رخ می دهد، با این کلید وقتی به سراغ داستان برویم و بار دیگر آن را مرور کنیم در میابیم که اتفاقی در زندگی راوی سبب شده که تمام وجود او تبدیل به یک دیوانه خانه شود، درد مشترکی که سیاوش، راوی، عباس و ناظم را هم پیوند می دهد صدای ناله گربه هاست که شبها آنها را بی خواب کرده و آرامش آنها را صلب کرده است.

کلید بعدی درک این داستان گربه ماده خال خالی است که ابتدا معشوقش توسط سیاوش کشته می شود و بعدها ظاهرا خودش توسط ناظم به قتل می رسد گربه ماده خال خالی شهید و معشوق (عاشق) شهیدش نماد چیستند؟ حدود یک سوم این داستان به توصیف این گربه (نازی) پرداخته که نشان دهنده اهمیت این نماد در این داستان است.

در قسمتی از داستان می خوانیم:

"تنها وقتی احساسات طبیعی نازی بیدار می شد و به جوش می آمد که سر خروس خون آلودی بچنگش می آفتاد و او را به یک جانور درنده تبدیل می کرد.....در عین حالی که نازی اظهار دوستی می کرد، وحشی و تودار بود و اسرار زندگی خودش را فاش نمی کرد، خانه ما را مال خودش می دانست و اگر گربه غریبه گذارش به آنجا می افتاد بخصوص اگر ماده بود تنها صدای ضعیف و تغییر ناله های دنباله دار شنیده می شد"

 در جای دیگر این با پیر زن دیوانه ای آشنا می شویم که دیوانه خانه (که در واقع نماد خلوات درونی یا حیات خلوتی ذهنی نویسنده است) برای او خوب هم هست چه اگر عاقل شود و خودش را در آینه ببیند سکته خواهد کرد، در همین دیوانه خانه (حیاط خلوت ذهنی نویسنده) شخصیت دیگری وجود دارد که عاشق همین پیرزن شده و با وجود این که از هر چه زن است نفرت دارد از این پیرزن درونی خوشش آمده و عاشقش شده است.

با این اوصاف و با اشاره به این که شخصیتهای داستان قسمتهای مختلف خود راویست می توان این نتیجه را گرفت که راوی در وجود خود یک شخصیت زنانه مخفی داشته، شخصیتی که یک بار عشقی را هم تجربه کرده بود، عشقی که بعدا توسط قسمت دیگر از شخصیتش ( قسمت عشق مردانه شخصیت یعنی سیاوش که یک عشق مردانه داشته) تکذیب و سرکوب می شود و در نهایت توسط شخصیت ناظم که نماد شخصیت ظاهر ساز و اراده یکاپارچه کننده شخصیت راوی و روکشی برای دیوانه خانه ی درونی راوی است کشته می شود.

اشارات به صورت مستقیمی ما را به این برداشت نمادین راهنمایی می کند که در نهایت کل این داستان شرح درونیات نویسنده و تضاد و تقابل شخصیات درونی اشت بخصوص تقابل و شکست شخصیت زنانه در مقابل شخصیت مردانه راوی است که به صورت نمادین بیان شده است. شخصیت زنانه ای که وقتی وحشی می شد و خوی خودش را نشان می داد که شخصیت مردانه (کله های خروس) از طرف بیرون تهدید می شد. همچنین شخصیت زنانه ای که توسط قسمت دیگری از شخصیت نویسنده مورد عشق قرار گرفته است.(پیرزنی که خودش را 14 ساله می پنداشت)

در پایان این داستان وقتی راوی شعری را که قبلا شخصیت دیگری خوانده بود، می خواند در واقع درونیاتش را به دو شخصیت خارجی (رخساره و مادرش) نشان می دهد، عکس العمل رخساره و مادرش در قبال این کار جالب است:

"به اینجا که رسید مادر رخساره با تغییر از اطاق بیرون رفت،رخساره ابروهایش را بالا کشید و گفت:«این دیوانه است»

بعد دست سیاوش را گرفت و و هر دو قه قه خندیدن و از در بیرون رفتند و در را برویم بستند

«در حیاط که رسیدند زیر فانوس من از پشت شیشه پنجره آنها را دیدم که یکدیگر را در آغوش کشیدند و بوسیدند»"

به این تعبیر بیان درونیات به هر طریقی برای دیگران این واکنش را در بر خواهد داشت که یا دیوانه می نامندت یا دریچه هر ارتباطی را برویت می بندند و تنهایت می گذارند.

/ 7 نظر / 261 بازدید
هدی

سلام آفرین خیلی خوب نوشتید برداشت سوم نزد اکثر مفسرین معتبر و درست هست . هدایت مطالعات عمیقی در روانکاوی داشت و سه قطره خون بهترین اثر روانکاوانه در ادبیات فارسی تا حال حاضر هست . در واقع راوی داستان یک چند شخصیتی است که در بیمارستان روانی بستری شده و در هر تکه از داستان بعدی از شخیت اوست که سخن می گوید . راوی یک شکست عشقی را پشت سر گذاشته و نام سه قطره خون کنایه از بکارتیست که از دست رفته . توصیه می کنم نقد عمیق دکتر محد صنعتی را پیرامون سه قطره خون بخوانید .

ابوذر

محمد جان خیلی لذن بردم از متن و تحلیلت. بقیه متنها رو هم خوندم تقریبا تنها بلاگی هست که میخونم و لذت میبرم.موفق باشی

حميد

تحليل جالبي بود. پس اين داستان هم مثل بوف كور اشاره به جنبه هاي مختلف شخصيت راوي داره. ولي هنوز يه جاهاييش برام گنگه. يعني واقعا تمام حرف صادق هدايت توي اين داستان به دو جنبه زنانه و مردانه يا همون آنيما و آنيموس مربوط ميشه؟! هيچ هدف ديگه اي پشت اين داستان نيست؟! كنايه مرغ حق براي چيه؟ رخساره واقعا يه شخصيت بيرونيه يا اونم يكي از شخصيتهاي دروني راويه؟! چرا راوي مرغ حق رو با اون گربه به قول شما عاشق و معشوق مقايسه ميكنه؟! چرا شخصيت زن دروني راوي پيره و چرا در عين پيري احساس جووني ميكنه؟! البته من فكر نميكنم راوي يك بيمار رواني مبتلا به چند شخصيتي بوده باشه!

حسن . ف

مطلب خوبی بود.در وبلاگم مطلبی درباره ی هدایت گذاشته ام .دوست داشتید سری بزنید.با مهر

http://www.ghabil.com/article.aspx?id=336 لینک بالا بهتزین نقدی که دیدم...خیالتونو راحت میکنه...

ssp

واقعا ممنونم ازت . من عاشق هدایتم . از دیروز که این داستانو خوندم داشتم دیوونه میشدم . آرومم کردی در ضمن اگه دوست داشتی خوشحال میشم به وبلاگ من هم یه سری بزنی مرسی

baran

دنبال تفسیر این داستان بودم از گوگل به وبلاگ شما راه پیدا کردم مرسی از نقدتون ولی هنوز هم برای من یه چیزایی نامفهومه!