شناخت شی گرا

وقتی ما چیزی را می شناسیم یعنی وقتی که چیزی ناشناخته به قلمرو دانسته های ما می آید چه اتفاقی می افتد؟ حقیقت این است که ما ناشناخته را اساسا درک نمی کنیم. آنچه در توان درک ماست شناخته هاست وقتی چیزی توسط حس دریافت شد از صافی دسته بندی مقولاتمان می گذرد. هر چیزی  که با مقوله ای تناسب داشته باشد به عنوان نمونه ای از آن مقوله، شناسایی می گردد. مقولات جدید از تکرار ناشناخته ها پدید می آیند و هر چیزی که یک بار حس شده باشد اگر در مقوله ای درست جا نگیرد (می گویم درست جا نگیرد زیرا همواره در مقوله ای جای خواهد گرفت مثلا در ابتدایی ترین حالت آن ناشناخته یک چیزی هست و چیز نامیست که ما برای کلی ترین و انتزاعی ترین شناخته هامان انتخاب کرده ایم) و هنوز جنبه ای هراس انگیز ما را به کشف بیشتر آن چیز وا دارد. ما را به مقایسه آن با مقولات جزئی تر وا می دارد و ما برای آن نامی بر می گزینیم. ما با نامیدن است که می شناسیم. آنچه فعل شناختن نام گرفته در واقع ترکیب سه فعل تمایز، مقایسه با دسته بندی مقولات و نامیدن است. گسترش آگاهی و قلمرو شناخت درواقع حجیم تر شدن این دسته مقولات است و از همین رو تکرار پیوسته اشتباهات، شناخته ها تنها تصویری ساده شده و انتزاعی از ناشناخته هاست و ما هرگز به گوهر چیزی دست نیافته ایم تنها نامی برای آن انتخاب کرده ایم و هر چه بیشتر پیش رویم نامی برای اجزای آن پیدا می کنیم. (مانند همین کاری که من با کلمه شناخت کردم یعنی تجزیه آن به سه نام دیگر) این کار، یعنی تکه تکه کردن (نامی برای هر یک از اجزای آن انتخاب کردن) را ما شناخت بیشتر می نامیم.

/ 18 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يه بنده خدا

اين ناظر عزيز اول می‌گه که ايمان سبب اين چيزا شده . بعد ميگه دين ريشه عقده روانی داره . و حقيقت مطلقی وجود نداره . (که خیلی منطقی و مستدل این حرف رو می‌زنه و هیچ شباهتی با مباحثات کوچه خیابونی هم نداره) بعد ميگه بايد با کنار گذاشتن پيش‌فرض‌ها و با استفاده از منطق از طريق علمی و تجربی ثابت بشه تا به حقیقت مطلق رسید (که انگار متوجه تناقض حرف‌هاش نیست) (مطلب تو هم در اين رابطه بود که اتفاقا خيلی هم خوشش اومد ولی نمی‌دونم چرا متوجه نشد که حرف تو مطلب اون رو رد می‌کنه ) بعد من براش کلی از پيش‌فرض‌هاش رو مشخص کردم که انگار بازهم طبق روال ايشون مطلب ديگه‌ای رو مطرح کردن.

يه بنده خدا

ايشون می‌فرماين که نبايد از ديگرون مطلب نقل کنم (که اين هم خيلی منطقيه) بعد می‌فرماين که نظر من در مورد اون پيش‌فرض‌ها چيه . (بماند که من فقط پيش‌فرض‌های درجه اول رو مشخص کردم . پيش‌فرض‌های درجه دوم پيش‌کش) اصلا معلوم نيست که بحث ايشون سر مجموعه‌ باورهای منه يا چه چيز ديگه‌ای. اين روال منطقی رو باور کن من نه توی فلسفه و نه توی هيچ علم ديگه‌ای نديده بودم. خب لابد منطق هم غلطه

يه بنده خدا

دوست عزيز من قصد ناراحت کردن کسی رو ندارم ولی انصاف هم خوب چيزيه . حالا بماند اين که ......... ولش کن بی‌خيال. فعلا

لوکال

بنده خدا جان اين که می گيم بحث رو دينی نکن به اين دليل هست که وقتی بحث دين هست بحث اين هم هست که راهی بی واسطه و بدون اشتباه برای رسيدن به حقيقت هست که برای امتحانش بايد باورش کنی از دور بايستی و نظر بدی نمی شه بايد باورش کنی تا راهی رو که برای شناخت داره به تو نشون بده اين دین یعنی اعتقاد به يک راه ميان بر که همه چيزش درست است و راهيست مطلق برای رسيدن به حقيقت و مطمئنا کسی که به دينی اعتقاد داره معتقد نيست که اون چيزی که دين از جهان و خودش به آدم نشون می ده يکی از سدها برداشتی هست که از طريق حس و تعقل می توان به اون رسيد او معتقد هست که اين برداشت که دين من به من می ده يگانه برداشت درسته و اين دگماتيسم رو من در مصفا و طرفدارهاش هم ديدم دگماتيسمی که تنها راه و تنها برداشت درست رو اون برداشتی معرفی می کنه که مصفا به اوونها ارائه داده (یک نگاه به آخرین مطلب ایشان در وبلاگشان بندازید ایشان همه چیز را با هویت فکری تفسیر می کنند و معتقدند که این یگانه تفسیر درست از دنیا و انسان هست) به نظر من به جای اين که ما اينگونه تاکيد داشته باشيم به درستی تفسير خودمان از دنيا (یا به درستی تفسیر کسی یا مکتبی که باورش کردیم ف

يه بنده خدا

عزيز دل لوکال گرام من بحث رو دينی نکردم . وقتی بحث از دينه خب نميشه کاريش کرد که به خود دين رجوع کرد . مگر اين که بحث چيز ديگه‌ای باشه که ممکنه توی دين هم باشه ولی خب همون راهی که شما می‌گيد لازمه . موضوعاتی که مختص به دين هست رو چه‌ جوری بايد بهش پرداخت بدون اين که به دين رجوع کرد.

يه بنده خدا

اين که ما به دين رجوع کنيم تا بدونيم آيا نظر دين درباره هر چيزی اون چيزيه که ما منتسب به دين می‌کنيم . بحث دينی نيستش . يه روال منطقيه.هروقت ما برای اثبات مدعی صحت موارد دينی استناد به خود دين کنيم اين نه عقلانيه و نه دينی . تازه يه چيز ديگه به ذهنم رسيد اونم اين که اصلا بحث دينی يعنی چی؟

ناظر

بنده محترم : بهتره که گفتگو را به جائی برسانيم . لطفا به زبانی ساده برداشت خود را از اين کلمات بيان کنين : ۱-ايمان ۲ - واقعيت و حقيقت . ۳- خرد ۴- توهم ۵-تخيل ۶-دين از ايمان شروع می کنيم . لطفا ساده و مختصر .با ذکر مثالی عینی و ملموس و مصادیق ان در دنیای بیرون . بدون احاله به متون مقدس یا افراد مهم مثل ابن سينا وخواجه نصير .

ناظر

لوکال درود بر تو وهمت تو که ذهن خود را ز هرچه رنگ تعلق و دگماتیسم ممکن است بپذیرد آزاد می کنی . اما چرا امثال مصفا و آدمهای ( ایمانی) حاضر نیستند بصورتی علمی و نسبی با قضایا و موضوعات برخورد کنن ؟ شاید به دلایل زیر : 1- از جنبه بیولوژیکی یکی از ویژگی های مهم سلول های مغز بشری خاصیت چسبندگی آنست . اگر سلولهای مغز در اثر تعلیم و تربیت و یا تلا ش های فردی به موضوعی شرطی شود و به آن بچسبد دیگر حاضر نیست به راحتی دست ازآن بردارد . او خود را با ان موضوع همبسته و یگانه کرده به آن وابستگی پیدا می کند و این وابستگی نیز منجر به دلبستگی روانی می شود . انسان میل غریبی دارد که وابستگی و دلبستگی خود را به بسیاری از اسطوره ها و تعصبات خانوادگی فرهنگی سیاسی و اجتماعی که از دوران اول زندگی و یا طی زندگی آموخته است حفظ کند .

ناظر

2 - نوع بشر وقتی چارچوبی برای پاسخگوئی مسائل فلسفی و هستی شناختی خود می یابد به شکلی احساس امنیت روانی می کند و در مقابل هرموضوع و هر فردی که احساس کند تهدیدی برای این امنیت روانی است موضع می گیرد . چرا . چون در این چارجوب های ایدئو لوژیک ( اعم از آسمانی و زمینی ) موقتا ترس و اضطراب و افسردگی خود را فراموش می کند . غافل از اینکه تاریخ بشر نشان داده است تشبث به چنین چارچوب هائی نه تنها امنیتی برای او ایجاد نکرده است که افسردگی و اضطراب او را بیشتر کرده : بشر طی 5 هزار سال تمدن مدونی که داشته حدا قل 16 هزار بار به بهانه های مختلف و با تمسک به ملیت و سرزمین و دین و مذهب و مسلک جنگ و کشتار راه انداخته که هنوز هم تداوم دارد .

ناظر

در اشل بسیار بسیار اندک نگاه کن که به رفتار غیر عقلائی آقای مصفا و طرفدارانش ( مثل آقای ماه نور افشان ) که با حربه ای به نام هویت فکری چگونه با موضوعات روبرو می شوند : آقای مصفا کامنت های که به مزاجشان خوش نیاید درج نمی کند ( به بهانه غیر مرتبط بودن و.....) وبه لطایف الحیل و ظاهرا از روی خیرخواهی مطالعه کردن را چیز مفیدی نمی داند . و ماه نور افشان نیز غیر موافقان را در زمره سگانی می داند که عوعو می کنند . حالا جای شکرش باقی است که فضا مجازی است اگر واقعی بود چه فاجعه ای رخ می داد.